12 Września odbyła się wycieczka do Kruszwicy i Inowrocławia. Wycieczka pozwoliła nam zapoznać się z obiektami i wydarzeniami związanymi z początkami państwowości polskiej. Wycieczkę zaczynamy od zwiedzania Kruszwicy, do której przyciąga nas przede wszystkim Mysia Wieża. Atrakcją okazało się wejście na Mysią Wieżę, z której rozciąga się piękny widok na miasto i na całe jezioro Gopło. Według podań Kruszwica była miejscem związanych z Popielem i Piastem. Górująca nad miastem 32-metrowa ceglana wieża to pozostałość zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego ok. 1350 roku. W 1657 roku Szwedzi zniszczyli zamek, wysadzając go w powietrze. Pozostała po nim jedynie ośmioboczna wieża zwana „Mysią Wieżą”. Na szczyt Wieży prowadzi 109 stopni schodowych. Początkowo schody wiodą na zewnątrz, jednak na wysokości murów prowadzą już wewnątrz wieży.
W jej ścianach można zauważyć 14 kul armatnich. Zostały one wykopane po restauracji zamku u podnóża wieży. Według legendy pod wieżą znajdują się wielkie piwnice. Połączone są one podziemnym gankiem z kościołem parafialnym. Jednakże wyjście z podziemia i ganek zamurowano i postawiono w tym miejscu kamienną grotę. Przebywając w mrocznych wnętrzach Wieży przypomina nam się legenda o złym Popielu, którego w tej baszcie zjadły myszy. Chwile grozy jednak szybko minęły. Bowiem z jej szczytu roztacza się niezapomniany widok na Gopło w średniowieczu zwanym „Mare Polonorum”, na jego malownicze wysepki i półwyspy. Obecnie Mysia Wieża znana jest jako centrum mocy. Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, iż według twierdzeń radiestetów na ziemi występują specjalne miejsca tzw. czakramy, które odznaczają się szczególnie korzystnym oddziaływaniem na organizmy żywe, w tym ludzi. Kolejnym punktem wycieczki, był Inowrocławiu.
W Inowrocławiu zwiedzaliśmy „Park Zdrojowy” i tężnie solankowe. Tężnię uzdrowiskową oddano do użytku we wrześniu 2001 roku. Działanie tężni jest bardzo proste: solanka jest pompowana na najwyższy poziom budowli, po czym swobodnie spływa po gałązkach tarniny ulegając przy tym odparowaniu. Dzięki temu powietrze wokół tężni nasycone jest jodem i mikroelementami, powstającymi wskutek ociekania solanki i działania ruchu powierza. Wytworzony w ten sposób aerozol służy profilaktyce i wspomaga leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, chorób tarczycy, schorzeń alergicznych skóry, obniża poziom ciśnienia tętniczego. Inowrocławska tężnia ma kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzy 9 metrów wysokości i ponad 320 metrów długości. Taka konstrukcja najkorzystniej zapewnia wytwarzanie aerozolu solankowego i zapobiega jego rozpraszaniu. Na całej długości tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Parku Solankowego i części miasta. Przebywanie w odległości minimalnej od tężni (ok. 30 m) nie powinno trwać jednorazowo dłużej niż 15-30 minut, w celach leczniczych zaleca się korzystanie z inhalacji co najmniej dwa razy dziennie.
Turystyczna wyprawa zakończyła się posiłkiem w Mc Donaldzie, po którym nieco zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Wrześni.